Ako vybrať mydlo?

Mydlá patria medzi základné hygienické potreby každého človeka a ich používanie je prvotným návykom, ktorý sa učíme od útleho detstva. Mydlo zbavuje našu pokožku nečistôt a baktérií, a nesmie tak chýbať v žiadnej kúpeľni.

Mydlá patria medzi základné hygienické potreby každého človeka a ich používanie je prvotným návykom, ktorý sa učíme od útleho detstva. Mydlo zbavuje našu pokožku nečistôt a baktérií, a nesmie tak chýbať v žiadnej kúpeľni.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Mydlo na ruky a jeho druhy

Antibakteriálne

Antibakteriálne mydlo (inak tiež dezinfekčné) je obohatené o antibakteriálnu prísadu. Tieto mydlá dokážu zničiť až 99,9 % baktérií. Na rozdiel od dezinfekčných gélov zbaví vaše ruky aj mastnoty a ostatnej špiny. Môžu byť cítiť po dezinfekcii, ale často sú doplnené prírodnými výťažkami a príjemne voňajú. Túto informáciu sa dočítate v popise jednotlivých produktov.

Obľúbené sú oba druhy, teda antibakteriálne tekuté mydlo aj antibakteriálne mydlo tuhé. Pri tekutom variante sa potom oplatí kúpiť väčšie balenie. Vyhľadávaný objem je napr. dezinfekčné mydlo 0,5l.

Antibakteriálne mydlá

Tuhé

Tuhé mydlo sa hodí iba do domácností, kde ho používa obmedzené množstvo ľudí. Pokiaľ mydlo leží dlhú dobu napr. na umývadle, môžu sa na ňom zachytávať baktérie. Mydlo totiž samo nedokáže baktérie zabíjať, iba uľahčuje ich umytie. Tuhé mydlo ale spravidla vydrží dlhšie ako gél, jeho využitie je viac variabilné a je praktické pri cestovaní, pretože vám nevytečie do kufra.

Tuhé mydlá

Tekuté

Tekuté mydlo je uzavreté v dávkovači, a preto je oveľa vhodnejšie pre použitie na verejných miestach. Jeho čistiaci účinok je rovnaký, ako pri tuhých mydlách, len spravidla viac pení. Rovnako ako tuhé mydlo nedokáže samo o sebe zabíjať baktérie. Do speňovacích dávkovačov je určené špeciálne penové mydlo.

Tekuté mydlá

Prírodné a iné mydlá

Prírodné mydlá sú vyrobené iba z prírodných surovín. Obsahujú oleje (olivový, kokosový, palmový), bylinky, maslá a často aj nezanedbateľný podiel ovocnej zložky. Sú veľmi krémové, výživné a nevysušujú pleť. Sú ideálne pre alergikov a citlivú pokožku.

Medzi ďalšie druhy patrí žlčové mydlo, ktoré výborne odstraňuje odolné aj mastné škvrny napr. od ovocia, atramentu, ale aj krvi. Používa sa tak predovšetkým na pranie. Pre svoje silné hydratačné a pokožku upokojujúce schopnosti je vyhľadávané aj glycerínové mydlo.

Dôležité vlastnosti mydla

Hodnota pH

Táto hodnota nám všeobecne hovorí, či je niečo kyslé, neutrálne, alebo zásadité. Kyslé sú napr. žalúdočné šťavy, citrónová šťava alebo káva. Hodnota pH je v rozmedzí 0-7. Neutrálna je destilovaná voda s hodnotou pH 7. Zásaditá je potom napr. sóda, čpavok, kohútiková voda alebo ručne vyrábané mydlá. Hodnoty pH sa tu pohybujú od 7 do 14. Hodnota pH ľudskej pokožky v priebehu života osciluje medzi 4,0-7,0. Môžeme teda všeobecne konštatovať, že povrch pokožky je mierne kyslý. Práve tento ochranný kyslý filter umožňuje prežitie priateľských mikroorganizmov chrániacich našu kožu pred vonkajšími vplyvmi.

Aké pH mydla teda vyhľadávať? Koži všeobecne škodia akékoľvek extrémy, príliš kyslé aj príliš zásadité produkty. Na dočasné zvýšenie pH pokožky pritom stačí aj umytie bežnou kohútikovou vodou. Ideálne je teda vyberať produkty s hodnotou pH 4-5,5. Každá pokožka je ale trochu iná, ani koža jedného človeka nemá na všetkých miestach rovnaké pH. Rozdiely nájdeme medzi tvárou, oblasťami trenia, ako je napr. podpazušie a samozrejme intímnymi partiami.

Objem

Výrobcovia dnes ponúkajú širokú škálu veľkostí balenia. Nájdete tak balenie menšie ako 300 ml alebo naopak väčšie ako 1 l. Tie sú vhodné na doplňovanie menších dávkovačov. Rovnako ako pri iných výrobkoch platí, že väčšie balenia sú ekonomickejšie a vyjdú vás lacnejšie.

Rady na záver

Ruky je vhodné umývať zakaždým, keď prídeme z vonku domov, po použití toalety a pred každým jedlom. Umývanie rúk by malo trvať cca 40-60 sekúnd a nesmieme pri ňom zabudnúť na žiadnu časť. Aký je teda správny postup?

  • Aplikujte dostatok mydla na pokrytie celého povrchu rúk

  • Trite ruky dlaňou o dlaň

  • Trite pravou dlaňou o ľavý chrbát ruky so zaklesnutými prstami a naopak

  • Trite dlaňou o dlaň so zaklesnutými prstami

  • Trite chrbty prstov o druhú dlaň so zaklesnutými prstami

  • Krúživým pohybom trite ľavý palec v zovretej dlani a naopak

  • Obojsmernými krúživými pohybmi trite zovretými prstami pravej ruky ľavú dlaň a naopak

  • Opláchnite si ruky vodou

  • Ruky osušte papierovým uterákom na jedno použitie

Vyrába sa z rastlinných olejov a za neustáleho miešania sa varí niekoľko dní vo veľkých kotloch. Vo Francúzsku sa používa prakticky na všetko - od čistenia bielizne po detskú pokožku.

Patrí medzi orientálne mydlá hojne používané v tureckých kúpeľoch. Jedná sa o pastu, ktorá sa vyrába z čiernych olív alebo oleja z nich vylisovaného. Ide o hustú pastu, ktorá s vodou tvorí krém.

Je vynikajúce na čistenie mastnej pleti a tiež pleti náchylnej k akné. Čistí do hĺbky a pleť zjemňuje.

Nazýva sa podľa oblasti Kastílie v Španielsku. Na jeho výrobu sa nepoužívajú žiadne živočíšne zložky, iba rastlinné oleje, napr. olivový.

Považuje sa za prvé vyrobené tvrdé mydlo na svete. Hydratuje a hojí pleť, je 100 % prírodné a vyrába sa z rastlinných olejov.

Ďalšie užitočné články